טיפול באלצהיימר

דמנציה (שיטיון) היא קבוצת מחלות המתבטאות בירידה קוגניטיבית ובעיקר ירידה בזיכרון. מחלות רבות פוגעות ביכולות הקוגניטיביות בגיל המבוגר והמחלה ע"ש אלצהיימר היא השכיחה מביניהן.

אלצהיימר היא מחלה ניוונית ללא מרפא ידוע. מרגע שהאדם נפגע במחלה מופיעה ירידה הדרגתית ביכולות קוגניטיביות השונות וביניהן ירידה בזיכרון ובתפקוד היום יומי. כן נפגעת היכולת המוטורית העדינה. כל אלה מלווים בהפרעות התנהגות.

ישנם טיפולים תרופתיים שונים למחלת האלצהיימר. טיפולים אלה יעילים בעיקר בשלבים הראשונים של המחלה. הם אינם מרפאים אותה אך יכולים לעכב את התקדמותה בשלבים הראשונים.

לאחרונה אישרו משרד הבריאות הישראלי ומשרדי הבריאות באירופה את הטיפול באלצהיימר באמצעות גרייה מגנטית. גרייה מוחית מגנטית מוכרת מזה שנים רבות כטיפול בטוח עם פרופיל תופעות לוואי מינורי. גרייה מגנטית זו מאפשרת גירוי של אזורי מוח שנמצאו קשורים למחלה. הגרייה המגנטית מעוררת את אותם אזורים וכך מוביל הטיפול לשיפור במצבו של המטופל. השיפור יכול לבוא לידי ביטוי בדרכים שונות, החל משיפור תפקודים ניהוליים במוח וכלה בשיפור ניכר בזיכרון לטווח הקצר והארוך.

מחקרים מלמדים, שטיפול זה יעיל במיוחד בקרב חולים שמצבם בינוני ולא רק בחולים שמצבם קל באופן יחסי.

אנו מלווים את הטיפול במבחנים מתוקפים שונים שיכולים להצביע באופן אובייקטיבי על השיפור שחל במצבם של החולים.

תיאור מקרה של אלצהיימר וגרייה מגנטית מוחית עמוקה

מ. הוא גבר אלמן בן 75 המתגורר ביחידת דיור בבית של בנו. אשתו נפטרה כשהיה בן 68. מ. היה אדם עצמאי ועסוק, שיומו היה מלא בפעילויות שונות: טיפול בבית, יציאה למועדון, טיפול בגינה ועוד. מאז שמלאו לו 71 משפחתו שמה לב להתדרדרות הדרגתית בזיכרון וביכולת הקוגניטיבית. הוא החל לחזור שוב ושוב על אותן שאלות והבית נעשה מוזנח יותר ויותר. כאשר הלך לקניות בסופר שכח לקנות פריטים רבים מהרשימה שהיה מכין יום קודם עם בנו. הבן שם לב שמ. יושב עם העיתון בידיו ולכאורה קורא בו אך בפועל בוהה בכתבות ולא ממש מבין את תוכנן. המשפחה פנתה למרפאת זיכרון באיזור מגוריה ושם אובחן מ. כסובל ממחלת אלצהיימר. הוא התחיל טיפול בתרופות לשיפור הזיכרון. לאחר כמה חודשים המשפחה דיווחה שיש לה רושם כי המצב סטטי וכי אין המשך התדרדרות אך גם אין שיפור ממשי במצב.

לאור המצב החל הבן לחפש פיתרונות אחרים למצב. הוא נתקל במודעה שהזמינה מטופלים הסובלים מאלצהיימר להשתתף במחקר של גרייה מוחית מגנטית עמוקה של חברת BRAINSWAY. מ. נבדק במרפאה בבית החולים איכילוב, נמצא מתאים להשתתפות במחקר וקיבל 20 טיפולי גרייה מוחית עמוקה באמצעות הקסדה המגנטית שפותחה במיוחד לטיפול בחולי אלצהיימר. תוצאות המבחנים הדגימו תגובה יפה לטיפול וחל שיפור ברור בזיכרון ובריכוז. השיפור בא גם לידי ביטוי בתיפקודו בבית.

מצבו של מ. נותר סביר משך כשנתיים. עם הזמן חלה התדרדרות קלה ומתמשכת במצבו. בשל כך המשפחה קיבלה היתר להעסקת עובד זר כמטפל. כשנתיים מתום ההשתתפות במחקר שמעו בני המשפחה, שמשרד הבריאות הישראלי אישר לבצע טיפולים שגרתיים של גרייה מוחית מגנטית עמוקה באמצעות הקסדה של חברת BRAINSWAY. המשפחה פנתה למרכז רפואי נוירוקליניק בבקשה להתחיל שוב בטיפולי גרייה מגנטית כפי שקיבל מ. עת השתתף מחקר.

מ. עבר הערכות קוגניטיביות מדוקדקות באמצעות מבחנים סטנדרטיים. בוצעה הערכה של תיפקודי זיכרון, קשב, ריכוז ותיפקודים קוגנטיביים אחרים. מ. החל לקבל גרייה בתדירות של 3 פעמיים בשבוע. לאחר 12 טיפולים צומצמה תדירות הגרייה לפעם בשבוע למשך 3 חודשים נוספים. בסך הכל טופל במשך 4 חודשים לערך. במהלך התקופה עבר הערכות חוזרות אשר הדגימו שוב שיפור בזיכרון, בריכוז ובשאר התיפקודים הקוגנטיביים. לקראת תום הטיפול המשפחה דיווחה כי מ. מזהה שוב אנשים בסביבתו וכי חזר לדאוג לעצמו ולצרכיו. המשפחה דיווחה על כך שהוא נראה עירני יותר וחיוני יותר. גם מ. דיווח כי הוא חש, שמצב רוחו טוב יותר.


תקציר מאמרים בנושא אלצהיימר וגרייה מגנטית מוחית עמוקה

שם המאמר : מחקר פיילוט: ההשפעה קצרת הטווח וארוכת הטווח של טיפול באמצעות גירוי מגנטי עמוק במחלת אלצהיימר בשלביה השונים
מקום הפרסום : Journal of Experimental Neuroscience 2015:9

תיאור המחקר בקצרה:
במחקר בדקו את ההשפעה של טיפול באמצעות גירוי מגנטי עמוק בקרב 10 מתנדבים הסובלים ממחלת האלצהיימר. בשלב הראשון של המחקר מחצית מהמטופלים עברו טיפולי דמה, ומחציתם עברו טיפולים אמיתיים. המתנדבים לא היו מודעים לאיזה קבוצה של טיפול הם משתייכים, וגם החוקרים לא היו מודעים. המתנדבים עברו 13 טיפולים שהתפרשו על פני 4 שבועות. לאחר תום הטיפולים, הקבוצה שעברה את הטיפול האמיתי עשתה טיפולי דמה, וההפך.

המדדים שנבדקו במחקר היו ביצוע באבחון קוגניטיבי, דיווח בשאלון הבודק את חומרת מחלת האלצהיימר, ומבחני זיכרון. התוצאות הראו שיפור משמעותי בכל כלי המדידה רק בקרב המטופלים שעברו את הטיפול האמיתי. 6 מהמטופלים שהיו בשלבים מוקדמים של האלצהיימר, הראו את השיפור הרב ביותר במבחנים.

בשלב השני של המחקר 6 מהמטופלים מהשלב הראשון, עברו 10 טיפולים משמרים במשך שבועיים, כל שלושה חודשים. המטופלים הראו פחות ירידה בתפקוד, על אף התקדמות המחלה שלהם. כלומר, יתכן שטיפול באמצעות גירוי מגנטי עמוק יכול להאט את ההתדרדרות הקוגניטיבית בעקבות המחלה.

לסיכום, נראה שטיפול באמצעות גירוי מגנטי עמוק יכול להיות יעיל בשיפור היכולות הקוגניטיביות, במטופלים הסובלים משלבים מוקדמים או בינוניים של מחלת האלצהיימר. במחקר הנוכחי מצאו כי ההשפעה החיובית של הטיפולים יכולה להחזיק מעמד כשבועיים-4 שבועות לאחר הפסקת הטיפולים. בנוסף, במידה והמטופלים יתאמנו על כישורים ספציפיים במהלך הטיפולים, הגירוי המגנטי יסייע בשימור יכולות אלה לתקופות ארוכות יותר. החוקרים ממליצים על טיפולים משמרים של גירוי מגנטי עמוק כל 2-3 חודשים, שיערכו במשך שבועיים כל יום.

קישור לתקציר המאמר המלא באנגלית


שם המאמר : השפעתה של גרייה מגנטית מוחית על מטופלים המאובחנים באלצהיימר
מקום הפרסום : American journal of Alzheimer's disease and other dementias, 2014

תיאור המחקר בקצרה:
עדויות מצטברות ממחקרים מציעות כי גרייה מגנטית (TMS) תורמת לשיפור ליקויים קוגניטיביים אצל מטופלים המאובחנים באלצהיימר. חוקרים מומחים בתחום משערים כי הדבר מתאפשר הודות לויסות הפעילות העצבית בקליפת המוח אשר מתבטאת בשיפור יכולות שפתיות, הבנת משפטים, שיפור בקשב ובזיכרון.

במחקר הנוכחי עברו 12 מטופלים הלוקים באלצהיימר ארבעה טיפולי גרייה מגנטית מעל איזור קדמי בקליפת המוח (DLPFC) לאורך שבועיים. אבחון היכולות הקוגניטיביות של המטופלים נעשה טרם הטיפול, מיד לאחר תום הטיפולים, וארבעה שבועות לאחר סיום הטיפולים. במקביל עברו 8 מהמטופלים סריקה מוחית המאפשרת לבחון תפקוד מוחי (fMRI).
תוצאות המחקר הצביעו על שיפור מיידי לאחר הטיפול, כמו גם שיפור מתמשך במבחנים שנערכו ארבעה שבועות לאחר הטיפול. השיפור הניכר ביותר התבטא במדדים של שטף מילולי ולא מילולי, שיפור שהחוקרים מניחים כי מייצג הטבה ביכולות התקשורת הבין אישית. בנוסף בחינה של הסריקות המוחית הצביעה על פעילות מוחית מוגברת אצל המטופלים שעברו את סדרת הטיפולים בעת ביצוע פעולות הדורשות קשב, גם בתום הטיפולים וגם ארבעה שבועות מתום הטיפולים.

יתרונות של מחקר זה הוא בתימוך שהוא מציג ליעילות הטיפולים בגרייה מגנטית הן באמצעות מבחנים קוגניטיביים והן באמצעות הדמיה מוחית.

קישור לתקציר המאמר המלא באנגלית


טיפול באלצהיימר